Kripto varlık yatırımcılarının kripto para alım, satım ve takas işlemlerini gerçekleştirdiği platformlara kripto para borsası denir. Yatırımcılar için en önemli nokta; herhangi bir güvenlik zafiyeti olmayan, işlemlerin güvenle yapılabildiği ve kripto varlıkların siber saldırılara karşı tehdit altında olmadığı bir kripto para borsası üzerinden işlem yapmaktır. Güvenli kripto para borsası nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt vermeden önce, bir kripto para borsasının temel işlev ve hizmetlerini ifade etmek yerinde olacaktır:

  • Kripto para satın almak
  • Kripto para satmak
  • Kripto varlıkları saklamak
  • Kripto varlıkların alım ve satımı

Güvenli kripto para borsası nasıl anlaşılır, sorusunun yanıtı; ilgili platformun güvenlik, gizlilik ve siber saldırılara karşı koruma standartlarına göz atmak, alternatif platformlarla kıyaslamak ve elde edilen bilgiler doğrultusunda sağlıklı bir değerlendirme yapılarak bulunabilir. Bir kripto para borsasının güvenilir olup olmadığını anlayabilmek için; platformun güvenlik tedbirleri, işlem hacmi, işlem çifti ve kripto para birimi sayısı, komisyon ücretleri ve kullanıcı deneyimi açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Güvenilir Kripto Para Borsası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Güvenilir kripto para borsası; hizmetlerini sıkı güvenlik prosedürü ile kullanıcılarına sunan, tüm kullanıcılarının bilgi, veri ve varlıklarını en üst düzeyde koruma altına alan, bir üçüncü kişinin bu bilgilere veya varlıklara ulaşmasına engel olmak için ileri seviye güvenlik tedbirleri alan kripto para borsalarıdır. Güvenilir bir kripto para borsasının temel özelliklerini ayrı ayrı incelemek, bir kripto para borsasını güvenlik yönünden isabetli bir değerlendirmeye tabi tutabilmeniz adına yararlı olacaktır:

  • Güvenlik Tedbirleri

Güvenlik tedbirleri, bir kripto para borsasını “güvenilir” olarak adlandırabilmek için sahip olunması gereken ilk ve asli özelliktir. Zira, dijital ortamda hizmet veren kripto para borsaları, kötü niyetli yazılımcıların ve bilgisayar korsanlarının tehditlerine, çeşitli siber saldırılarına hedeftir. Dolayısıyla, ilgili platformun üst düzey güvenlik tedbirleri olmadığı takdirde, her zaman birtakım tehditlere açık olacağı için güvenilir bir platform olmaktan uzaklaşacaktır.

  • İşlem Hacmi

Sınırlı işlem kapasitesine, yetersiz bir işlem hacmine sahip kripto para borsalarını “güvenilir” sıfatıyla tanımlamak – her ne kadar belirli istisnalar olsa da – doğru bir tanımlama olmayacaktır. Güvenilirlik açısından değerlendirdiğiniz kripto para borsasının işlem hacmine dikkat etmeli, bu özelliğe sahip olup olmadığını incelemelisiniz.

  • İşlem Çifti ve Kripto Para Birimi Sayısı

İşlem çifti özelliği bulunan ve kripto para birimi sayısı açısından zengin olan bir kripto para borsasının, bu özelliklere sahip olmayan platformlara kıyasla daha güvenli olduğunu ileri sürmek, çok da temelsiz bir iddia olmayacaktır.

  • Kullanıcı Deneyimi

Güvenilir kripto para borsalarının ortak özelliği, borsalarda işlem yapan kullanıcıların olumlu deneyimleridir. Kullanıcı deneyimi açısından vasat altı bir performans gösteren kripto para borsasının ne kadar güvenli olduğu tartışmaya açıktır.