Kripto para borsası nasıl kurulur, sorusu; yatırımcıların, geleneksel finans ve yatırım araçlarını terk etmesi ve kripto varlıklara yönelmesi sonucu artan borsa gereksinimine yanıt verebilmek adına merak edilen başlıca sorulardandır. Bireylerin ve yatırımcıların kripto varlık sahibi olabilmelerine, bu varlıkları alım satım işlemine konu edebilmelerine imkân sağlayan kripto para borsaları; ziyaretçilerimize sunduğumuz makalemizden de anlaşılacağı üzere teknoloji, yazılım ve hukuki gereksinimler olmak üzere birkaç farklı adımın tamamlanmasıyla kurulur.

Kripto para sitesi kurmak düşüncesi içerisinde olan bireyler, bu yöndeki düşüncesini başarıyla hayata geçirmek için bir plan – program çerçevesinde hareket etmelidir. Bu bağlamda, öncelikle bazı sorular sorumalı ve bu sorulara tüm şeffaflığıyla yanıt vermelidir. Söz gelimi;

 • Nasıl bir proje hayal ediyorum?
 • Hayata geçirmek istediğim projeyi başarıyla tamamlayabilmek için kripto para yazılım desteği almalı mıyım, yanıtım “evet” ise hangi firmadan hizmet talep etmeliyim?
 • Hizmet sunmak istediğim yerdeki mevzuat ve teamül ne şekilde?
 • Banka, kredi ya da ödeme işleyicisi kurumlar ile iştirak düşünüyor muyum?
 • Borsamdaki likidite ve ticaret etkinlikleri nasıl işleyecek?
 • Güvenliği ve müşteri memnuniyetini hangi hizmetler ile sağlayacağım?

Kripto Para Borsası Yazılım Firması Nasıl Bulurum?

Kripto Para Borsasi Nasil Kurulur 1

Kripto para borsası nasıl kurulur sorusuna yanıt arayan bireyler, yukarıda sıralanan sorularla sınırlı kalmamalı; projesini başarılı bir biçimde hayata geçirebilmek adına mevcut koşulları, finans durumu, lokal ve global ekonominin gidişatı, yatırımcı ve kullanıcı portföyü başta olmak üzere çeşitli soruları sormalı ve yanıtlamalıdır. Soru – cevap teatisi tamamlandıktan ve netice itibarıyla kripto para borsası kurmaya karar verildikten sonra, proje için hizmet alınacak firma belirlenmelidir.

Kripto para borsası yazılım firması tercih edilirken oldukça titiz ve seçici davranmak, gelecekte telafisi güç zararlar yaşamamak adına en doğru yaklaşım olacaktır. Borsa yazılımı için tercih edilecek platformun belirlenmesinde hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiği, makalemizin devamında ziyaretçilerimizle paylaşılmış olup bu kriterler ışığında tercih yapılması, alınacak hizmetin başarılı sonuçlar vermesi adına oldukça yararlı olacaktır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası; kripto değer ve varlıkların ticarete konu edildiği online platformdur. Söz konusu platformlar ile yalnızca kripto para ticareti ve işlemleri değil, dijital varlık ve değerlerin ticareti de mümkündür. Yazılım sahibi firmanın özelliklerine göre farklı vasıflarda olan kripto para borsaları; alım ve satım emirlerini dağıtan bir piyasa yapıcı görevi üstlenirken, yalnızca işlem ücretlerini alan bir eşleşme platformu olarak da hizmet verebilir. Kripto borsası kurmak düşüncesinde olan bireyler;

 • Borsanın hizmet kapsamını net, açık ve anlaşılır biçimde belirlemeli,
 • Projesini, mevzuata uygun olarak düzenlemeli,
 • Banka, kredi ve ödeme işleyicileri ile iştirak kurmalı,
 • Likidite oluşturmalı,
 • Kullanıcı verilerinin ve işlem güvenliğinin maksimize edilmesini sağlamalı,
 • Kullanıcı memnuniyeti hedeflemeli ve müşteri destek birimleri kurmalıdır.

Kripto para platform şirketlerinin pek çok ikincil faaliyeti olmakla birlikte beş adet asli faaliyeti mevcuttur. Kripto para borsalarının beş temel faaliyeti şu şekildedir:

 • Alış,
 • Satış,
 • Saklanma/barındırma,
 • Transfer/aktarım,
 • Dönüştürme.

Hizmet Niteliklerimiz Neler?

Kripto para borsası nasıl kurulur ve borsa kurulum sürecinde hizmet alınacak firmanın ne tür niteliklere sahip olması gerekir, sorusu üzerinde temellendirdiğimiz içeriğimizde, ziyaretçilerimizle paylaştığımız ve bir firmanın mutlaka sahip olması gereken özellikleri olarak ifade ettiğimiz vasıfların tamamını haiz olan CESA Yazılım tarafından sağlanan hizmetlerin nitelikleri başlı başına bir makale konusu olsa dahi, genel hatları ile ifade edilmesi yararlı olacaktır. Bu bağlamda;

 • Projeniz doğrultusunda düzenleme, revizyon, optimizasyon desteği,
 • İleri teknoloji yazılım ve profesyonel altyapı hizmetleri,
 • Geliştirilmiş sistem güvenliği,
 • Süreç hakkında danışmanlık hizmeti,

Başta olmak üzere, tasarı projenizin başarıyla hayata geçirilmesi için gereken tüm niteliklere sahip profesyonel kadrosu ile hizmet sunmaktadır.

Türkiye’deki En Popüler Kripto Para Borsaları

Türkiye merkezli popüler kripto para borsalarından bazıları;

Şeklinde sıralanabilir.

Dünyadaki En Popüler Kripto Para Borsaları

Global kripto para borsaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Binance,
 • Bitfinex,
 • KuCoin,
 • Bybit,
 • Kraken,
 • Coinbase,
 • BitMEX,
 • Huobi,
 • Phemez.

Kripto Borsası Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kripto para sitesi kurmak için gerekli unsurlardan ilki; kripto para borsasının sektörde sorunsuz hizmet verebilmesi için yeterli sermayedir. Sermayenin nasıl yönetileceği, mevcut sermayenin gelecekteki durumunun değerlendirilmesi, araştırma ve geliştirme çalışmaları ile değerlendirme raporları yapılması ve raporlar doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli planlar hazırlanması içinse profesyonel bir ekip bulunması gerekir. Aksi halde, kripto borsası kurmak mümkün olacak ve fakat başarıyla varlığı sürdürmek olanaksız olacaktır.

Kripto para sitesi kurmak isteyen bireylerin ihtiyaç duyacağı bir diğer önemli unsur ise kripto para borsa yazılımı yapan profesyonel firmadır. Seçilecek firmanın nitelikleri, profesyonelliği ve başarısı; gerçeğe dönüştürmek istediğiniz projenizin başarısıyla doğru orantılıdır. Zira borsanızın yeterli altyapıya sahip olması, özverili bir yazılım çalışması sonucunda vücut bulması, güvenlik ve müşteri memnuniyeti hedef alan özelliklere sahip olması için tüm bunları sağlamaya muktedir bir firma ile çalışılması gerekir.

Kripto Para Borsası Terim ve Anlamları

Kripto para borsasında yatırımcı olmak veya doğrudan borsa sahibi olmak, kripto finans terminolojisinde sık kullanılan başlıca terimleri bilmeyi gerektirir. Kripto finans literatürüne giren ve sıkça kullanılan başlıca terimler ve anlamları şu şekilde sıralanabilir;

Blokzincir: Kriptografi yöntemi ile şifrelenen, kullanıcıların işlemleri görüntülemesine olanak tanıyan ancak üzerinde değişiklik yapılmasına izin vermeyen defter.

Kripto Para: Kriptografi ile güvenliği sağlanan, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmakla birlikte genellikle ticari amaçlar için kullanılan dijital/sanal para birimi.

Altcoin: Bitcoin dışında kalan kripto paralar.

Blok: Blockchain ağına kayıt edilmiş kalıcı veri paketi.

Adres: Kripto paraların saklandığı adreslerdir; 26 ile 35 haneden oluşur.

Soğuk Depolama: Kripto varlık cüzdanına erişmek amacıyla kullanılan özel anahtarların çevrim dışı saklanması.

Sıcak Cüzdan: Paranın, kripto para borsasında işlem yapılması amacıyla çevrimiçi saklanması.

Doğrulama: İşlem doğruluğunun madenciler tarafından teyit edilerek zincire eklenmesi.

Konsensüs: Zincirde bulunanların işlem doğruluğu konusunda mutabık olması.

Gizli Anahtar: Cüzdana erişim için gereklidir. Kimse ile paylaşılmamalıdır.

Volatilite – Oynaklık: Pazardaki hareketlilik.

Mevzuat Çerçevesinde Kripto Para Borsası Kurmak

Kripto para borsaları ve kripto para şirketlerine dair belirli yasal düzenlemeler olmakla birlikte yürürlükteki mevzuatta doğrudan kripto para borsalarını hüküm altına alan özel bir düzenleme mevcut değildir. Kripto para borsalarını düzenleme altına alan özel hükümlerin mevcut olmaması nedeniyle süreç, genel hükümler referans alınarak ifa edilir.

Kripto para borsa platformları üyelik esasıyla hizmet verir. Kullanım sözleşmesi veya üyelik sözleşmesiyle olarak sunulan işbu sözleşmeler, elektronik olarak akdedilir.

Kripto para borsaları, borsa üyelerinin hesabına ancak şirket tüzel kişiliği adına kripto varlık alınmasına ve satılmasına aracılık eder; uygulamadaki genel kabul bu yöndedir. Kripto para borsaları ile üyelik sahipleri arasındaki hukuki ilişki belirlenirken sözleşmeden doğan esaslar;

 • Kripto para borsalarının kullanıcı adı ve hesabına alış – satış yapması halinde vekalet sözleşmesi,
 • Kripto para borsalarının yalnızca alım – satım işlemlerine aracılık etmesi ve fakat işleme taraf olmaması halinde simsarlık sözleşmesi,
 • Kripto para borsalarının kendi adına ve kullanıcı hesabına alım – satım yapması halinde komisyon sözleşmesi imzalanır.

Uygulamada kabul edilen görüş; kripto para borsalarının kendi adına ve fakat üyeleri hesabına kripto varlık alım – satımı yaptığı ve bu bağlamda ve TBK ilgili maddeleri doğrultusunda komisyon sözleşmesine dair hükümlerin uygulanacağı yönündedir.

Kripto Borsası Kurma Maliyeti

Kripto borsası kurma maliyeti; kurulacak borsanın sahip olacağı niteliklere, opsiyonlara ve geliştirmelere göre değişmektedir. Birçok kullanıcı tarafından merak edilen maliyet konusunda sabit ve net bir miktar ifade etmek yanıltıcı olabilir. Zira ifade ettiğimiz gibi, kripto para borsası maliyeti ne kadar sorusunun yanıtını etkileyen pek çok parametre vardır.

Borsanın yazılım özellikleri, ücretlendirmeye etki eden en temel faktördür. Standart yazılımlar ile vücut bulan kripto borsaları ile geliştirilmiş yazılımların kullanılması sonucu oluşturulan kripto para borsalarında fiyat farkı olması son derece doğaldır. Öte yandan, borsanın hedef kitlesi ile etkileşim sağlaması ve yüksek erişim gücüne sahip olması için pazarlama çalışmaları yapılması gerekir.

Piyar çalışması kapsamında reklam ve pazarlama çözümleri de fiyatlandırmaya etki eden faktörler arasındadır. Tüm bunların yanı sıra, kurulan kripto para borsasının bakımı, yönetimi vs. hizmet ve çözümleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Sıraladığımız bilumum parametreler değerlendirilerek, kripto para borsası maliyeti belirlenmekte ve bu maliyet üzerinden fiyatlandırma uygulanmaktadır.

Referanslar

exchange.bzetmex.com

exchange.btckolay.com